Bývaly doby, kdy když jste se chtěli socializovat, chodili jste do hospod, restaurací, kaváren či různých klubů. Dnes vám k socializaci stačí Chytrý telefon. No a chcete-li tyto socializační akty spojit, nebývá to dnes už problém.
V první řadě přichází na scénu sociální sítě. Lidé si tyto formy komunikace s okolím oblíbili. Je mnoho lidí, kteří žijí své společenské životy hlavně virtuálně. Ono je to svým způsobem příhodné, hlavně pro ty, kteří mívají s navazováním kontaktů problémy. Jde o lidi stydlivé, uzavřené či samotáře. Někteří mají naopak potřebu se stále ukazovat a přetvařovat, lhát o svém životě a vytváří tak falešnou iluzi. Většina uživatelů však nakonec dojde k tomu, že virtuální sociální sítě nemohou nahradit fyzický kontakt s ostatními lidmi.
Překážky pro hostinské
V určité chvíli se zdálo pro hostinské potencionálem přivolat své zákazníky na možnost připojení se na jejich vnitřní síť a tak si lidé chodili do restaurací a jiných gastronomických zařízení řešit své pracovní, studentské či sociální povinnosti. Nikomu nepřišlo divné chodit do těchto provozoven bez doprovodu, neb i když u stolu seděli jen oni, připojili se online a sami se necítili.
Před časem restauratéři dostali od vlády kopance ve formě zavedení EET pokladen. Což rozšířilo počet provozoven, které nabízejí svým zákazníkům přístup na internet. Takže se může část konektivity nabídnout i klientele. Ono se totiž stávalo běžné, že obsluha dostávala otázky od zákazníků, zda mají Wi-Fi. Dostalo-li se jim negativní odpovědi, mnohdy takoví lidé odešli a hledali jiné zařízení, kde by se mohli v teple, při šálku čaje sociálně realizovat a zároveň být jinde než doma.
Podíváte-li se dnes do místního hostince, které bylo živeno hlavně milovníky piva, s překvapením zjistíte, že provozovny jsou při nejlepším poloprázdné. A když už tam někdo je, mnoho z těch tváří je nasvíceno displeji svých telefonů. Nedochází ke klasické socializaci, na jakou jsou zvyklí starší generace. Lidé se koukají do mobilů, smějí se, aniž by přísedící věděli čemu, nebo se všichni u stolu baví nad něčím, co si vzájemně ukazují v telefonu.
Jaké socializaci dáváte přednost vy? Není přece nad příjemné posezení s přáteli, kde se díváte vzájemně do očí a bavíte se nad tím, co říkáte svými ústy. Tomu já říkám socializace. Ne chatováním na internetu, kde každou druhou větu musíte vysvětlovat dvakrát, neb psaná komunikace často zní tomu druhému jinak, než jak je míněna.