Není to tak dávno, co byla ložnice místo, kam mohli pouze rodiče. Dokonce i děti měly zakázáno do této místnosti vstupovat. Dnes je však mnohdy ložnice napůl pracovnou, případně napůl obývacím pokojem. Moderní ložnice jsou průchozí, jsou velmi lehké a vkusné. Nejde jenom o místnost, do níž by se chodilo pouze se vyspat a ráno zase rychle pryč, naopak. Ložnice je místem klidu a relaxace stejně jako lásky a vášně.
Ložnice je jednou z těch místností, které jednoduše nejde zařídit podle prvoplánového nápadu. Nemají ani žádné tradiční postavení ani základní strukturu nebo rozdělení. Ložnice zkrátka záleží čistě jen a pouze na uživateli. Nelze říci, jaké doplňky nebo barvy jsou správné či špatné a nelze s přesností určit, jakého mustru se držet nebo jaká doporučení přesně následovat.
Ovšem existuje několik věcí, na kterých se shodnou jak designéři, tak bytoví architekti, ale také lékaři:
1. Vaše ložnice by se neměla nacházet ve středu bytu. Neměla by být hned vedle kuchyně kvůli zápachu, ale ani ne hned vedle společenské místnosti. Měla by být v nejklidnější části domu či bytu. Ideálně by měla být umístěna mimo hluk zvenčí, například do dvora. Ložnice by rozhodně měla mít okna.
2. Větrání a přístup vzduchu je velice důležitý.
3. Vždy byste si měli pořídit matraci, která vám vyhovuje, a jednou za několik let ji vyměnit. Není to ale jenom matrace, ovšem i polštáře, peřiny, deky a jiné.
4. V ložnici by neměly být nikterak extravagantní barvy ani motivy. Příliš silné kontrasty rozrušují naši mysl, místo aby ji uklidňovaly. Vhodné nejsou ani příliš tmavé barvy, a pokud ano, pouze jeden nebo dva pruhy, zbytek by měl být světlý.
5. Ideálně byste si do ložnice měli pořídit zvlhčovač nebo ionizér.
6. Méně je více. Rozhodně byste z ložnice neměli dělat skladiště na věci.