Slyšeli jste někdy něco o kouzlu kokedamy? V překladu kokedama přestavuje mechovou kouli, které rozhodně podlehne každý. Bývá to dokonce láska na první pohled. Kokedamy pochází podobně jako bonsaje z Japonska. Její historie ale není nijak dlouhá, jelikož sahá do 17. století.
Původně byly kokedamy vytvářeny z bonsají nebo rostlin, které se nacházely ve vnějším prostředí. Dnes je možné vidět nádherné kokedamy a to i z pokojových rostlin nebo dokonce bylinek. Fungují trochu jako bonsaje. Jestli je něco, na co rozhodně u kokedam narazíte, pak je to omezený prostor na kořeny. Právě z toho důvodu tolik nerostou a omezují se zaštipováním. Výsledkem je poté originální pěstování rostli. Na prostor a péči jsou navíc velmi nenáročné, což je rozhodně velké plus.
V dnešní době existují hned dva typy. Buď jsou zavěšené, nebo na provázku. Mohou se ale pokládat i na talířek. Jedná se o rostliny, jejichž kořeny jsou obalené zeminou do tvaru koule, která je ještě navíc pokrytá mechem. Základem je jílovitá zemina, která se používá pro bonsaje. Je tolik používaná proto, že drží tvar a dají se do ní umístit kořeny dané rostliny. Není třeba se bát toho, že by kořeny prorůstaly balem. Jakmile je totiž rostlina vystavena světlu a kromě toho i vzduchu, dále již neroste. Kdybyste kokedamy ale ponechali v misce, kořeny by začaly prorůstat.
Co se týká péče, je potřeba znát nároky jednotlivých druhů. Velkou roli hraje zálivka. Vždy byste měli použít odstátou vodu pokojové teploty. Nezapomeňte na to, že bal se zeminou nesmí nikdy proschnout. Ty pokojové rostliny, které nejsou náročné na vláhu, stačí nechat nasáknout trochu vody, kterou nalejete na dno misky.
Rostlinky jsou velmi nenáročné, a pokud se o ně budete řádně starat, budou vám stále ukazovat svou krásu. Je ale potřeba, abyste jim dopřáli potřebné životní podmínky a jednou za vegetační období dodali potřebné živiny. Nejlepší by bylo rozpustné hnojivo, které jednoduše přidáte do zálivky.
Takovou kokedamu můžete mít doma jednoduše i vy.