Začít podnikatelskou činnost určitě není jednoduché a nemůže se začít ze dne na den. V tomto případě je potřeba podrobný plán, několik poradců anebo znalost veškerých základních věcí, co se týče práv a povinností podnikatelů.
Světová banka zveřejňuje pravidelně statistiky, které by právě lidé se zájmem o podnikání měli sledovat, jelikož tam naleznou podrobné postupy, jak si svou cestu značně zjednodušit. Dle nejnovějších statistik pocházejících ze října 2018 je zřejmé, že nejideálnější zemí pro začátek podnikatelské činnosti je stát skládající se ze Severního a Jižního ostrova, a to Nový Zéland, poté bývalá britská kolonie Singapur. Z evropských zemí je na tom nejlépe Dánské království. Česká republika se překvapivě umístila před zeměmi jako jsou Švýcarsko i Japonsko, přičemž si víme rady se zahraničním obchodem, tam patříme ke světové špici.
Abychom si takové podnikání charakterizovali, cílem fyzické neb právnické osoby je přinést nějaký zisk. Citováním Občanského zákoníku získáme přesnou definici. „Kdo samostatně vykonává na vlastní účet a odpovědnost výdělečnou činnost živnostenským nebo obdobným způsobem se záměrem činit tak soustavně za účelem dosažení zisku, je považován se zřetelem k této činnosti za podnikatele.“
K počátku podnikání je potřeba si uvědomit, jestli obor, ve kterém se chystáme podnikat, nám přinese výnos. Je potřeba zvážit všechny důsledky, které z této činnosti vyplývají. Podnikatelé často nemají moc času, alespoň ne zezačátku, kdy devadesát procent svého času věnují právě rozběhnutí nové činnosti. Přemýšlet o tom, co s naspořeným obnosem udělám, je velmi scestné. Nikdy nevíte, kam se dostanete a je potřeba vše vykonávat legálně.
Sehnat počáteční kapitál chce také spoustu úsilí. Nejlepší je mít investora, který vám potřebné finance poskytne. Často se doporučuje začít s podnikáním současně při nějakém zaměstnání, jelikož máte nějaké peníze k dispozici. V dnešní době je velmi populární podnikat online.