Rodiče se často ptají, zda:
1. Dávat dětem kapesné
2. Od kolika let věku
3. V jaké výši
4. Dávat kapesné i velkým dětem, které si mohou vydělávat na brigádách?
5. Přispívat pak dětem ještě na další jejich aktivity jako kino či cukrárna?
6. Dávat peníze za dobrý prospěch a práci v domácnosti
V podobném výčtu otázek bychom rozhodně mohli pokračovat ještě dlouho.
Psychologové se jednoznačně shodují v tom, že dítě by mělo kapesné dostávat a to i děti malé a to i děti rodičů, kteří mají hluboko do kapsy.
Tak ještě jednou, kapesné ano či ne?
Rozhodně ano.
Rozvíjet finanční gramotnost dětí
Samozřejmě byste měli dítě seznámit s tím, k čemu kapesné slouží a které aktivity či produkty si budou z kapesného hradit. Kapesné rozhodně není proto, abyste dětem přilepšili, ale naopak aby se dítě naučilo hospodařit a aby rodiče u něj rozvíjeli finanční gramotnost, která je velmi důležitá. Určitě není na škodu, když dítě má svůj vlastní účet a studentskou platební kartu a naučí se internetovému bankovnictví.
A co třeba brigády?
Diskutabilní pak je, zda poskytovat kapesné také studentům, kteří jsou již ve věku, kdy si mohou přivydělávat v rámci brigád sami. Týká se to starších středoškoláků a vysokoškoláků. Je to rozhodně téma pro hutnou diskuzi. Určitě hodně záleží na náročnosti studia. Pokud student studuje tak náročnou vysokou školu jako je například medicína nebo práva, tak určitě nemá prostor pro to, aby pravidelně navštěvoval brigádu. Vydělat si nárazově nebo v období prázdnin je jistě žádoucí, ale pravidelná docházka třeba do pokladny a Albertu není slučitelná se zodpovědným studiem. V tomto ohledu by rodiče rozhodně měli být soudní a neměli by své již dospělé děti zatěžovat. Všechno se zvládat nedá a kdo jiný než rodiče by pro to měl mít pochopení?