Hoří dům, na dálnici se stala autonehoda, na stromě se rojí včely. V takových situacích voláme 112, případně rovnou hasiče. Jednotky profesionálních požárníků jsou většinou v každém městě a jsou připraveni vyjet ke krizové události 24 hodin denně. Jejich práci a nasazení životů obdivujeme a oceňujeme.
 
Nejsou však na krizové situace sami. V případě zásahu je dle potřeby krizovým systémem vysláno i několik jednotek dobrovolných hasičů, které mají své základny v nejbližších obcích.
Činnost těchto jednotek zastřešuje Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska.
 
Jednotka se skládá z výjezdové skupiny, která má v případě události povinnost vyjet a pomoci tak zažehnat nebezpečí. V každé skupině je několik mužů. Jsou to muži, kteří mají svá povolání, rodiny, povinnosti, zájmy a právě jedním z jejich zájmů je být aktivní jako dobrovolný hasič. Tito muži drží dle týdenních rozpisů pohotovostní služby a v případě potřeby jsou zaměstnavatelé povinni je z práce uvolnit a pustit k zásahu. Hasičina je pro ně hobby, činnost, ve které nacházejí uspokojení a přináší jim naplnění.
 
Být dobrovolným hasičem je pro tyto muže posláním.
 
Sbory dobrovolných hasičů mají v českých zemích více než stoletou tradici a jsou právoplatnou a důležitou součástí veřejného života v obcích i městech. Někteří členové vstupují do sborů jako děti a jsou zde aktivní až do pozdního seniorského věku.
 
Kromě výjezdových jednotek podnikají sbory ještě mnoho dalších činností. Pořádají kulturní a společenské akce jako jsou plesy, sportovní akce pro děti a rodiče apod.
 
Zakládají kroužky mladých hasičů, kde se děti učí hasičským dovednostem, získávají znalosti o přírodě a životě v ní, zvyšují svoji fyzickou kondici a trénují na soutěže mladých hasičů.
 
Obdobných soutěží se zúčastňují i dospělí členové sborů. Sestavují mužská a ženská družstva. Družstva z jednotlivých obcí se pak od jara sjíždějí na soutěžích a soupeří mezi sebou v požárních disciplínách. Za své výkony sbírají body a postupují do dalších kol. Ti nejlepší z nich se utkají v krajských kolech a na konci sezony vzejde z těchto šampionů celostátní vítěz. Dle typu soutěží se soutěží v požárním útoku, ve štafetách, s různými hadicemi a předměty, překonávají se překážky.
 
Být členem dobrovolných hasičů vyžaduje odvahu, vytrvalost, obětavost, ochotu pomoci a pracovat v týmu. Pokud jsou vám tyto atributy vlastní a požární činnost vás zaujala, zkuste se obrátit na zástupce obce, či se poptat v okolí a třeba právě v blízkosti vašeho domova existuje spolek dobrovolných hasičů, který velmi rád přivítá nové členy. Za zkoušku nic nedáte a třeba získáte nového koníčka a přátele na celý život.