Goji, neboli kustovnice je v posledních letech velmi známá, populární a u nás hojně využívána. Jedná se o tradiční čínskou medicínu a řadí se mezi jednu ze základních potravin, které přispívají k optimálnímu fungování celého lidského těla.
Bobule goji obsahuje mnoho výživných látek, obsahuje hlavně všechny esenciální aminokyseliny, to jsou zejména ty, které si tělo samo nedokáže vyrobit. Kustovnice je svým vzhledem naprosto odlišná od všech ostatních druhů ovoce, další odlišnost je vysoká koncentrace proteinů, vitamínu C, vlákniny a minerálů. Kustovnice má například 15x více železa, než špenát. Kustovnice jako taková je také velice bohatá na vápník, zinek, selen a další stopové prvky.
Červené plody goji rostou na trnitých keřích zejména v himalájském podhůří, tam je kustovnice považována za běžnou součást stravy a také symbolem zdraví, pohody, síly, vytrvalosti, krásy nebo touhy. Po užívání goji na sobě budete pociťovat první účinky již po několika týdnech. Kustovnici je možné zakoupit v malém i velkém balení, například Goja 1 kg energiezivota.com je ideální volbou.
Goju je možné konzumovat samotnou jako opravdu mimořádně zdravou svačinu, případně se mohou přidávat do různých cereálních směsí či jogurtů. Velmi chutné je taky je přidávat do různých ovocných šejků, koktejlů nebo také do konopného mléka. Je také skvělým doplňkem na různé zdravé dortíky, nejenže to hezky vypadá, ale i dobře chutná. V Číně je velmi oblíbené přidávat goju do čaje, je to stejné, jako když my do čajů přidáváme šípky. Goju můžete po vylouhování v čaji následně sníst.
S dávkováním to však moc nepřehánějte, dospělý člověk by měl denně sníst maximálně dvě hrstky. Malé děti ji mohou konzumovat opravdu v malé míře, vyšší konzumace by mohla způsobit nepříjemné komplikace se zažíváním. Určitě také není vhodné kustovnici požívat těsně před spaním, protože by vám mohla způsobit nespavost. Pokud berete jakékoliv léky na ředění krve nebo cukrovku, tak pro vás goja není úplně vhodná, určitě se o tom ale poraďte se svým lékařem.