Tichý společník je člověk, který vám na vaše podnikání půjčí peníze. Dobrá zpráva pro všechny, kteří mají dobrý nápad, ale nemají ho za co realizovat. Takový společník má ale také svá práva. Nemůžete ho ale jen tak postavit na druhou kolej, musíte ho respektovat v několika směrech. Například náhled do vašeho účetnictví, mu musíte dovolit.
Výhody tichého společníka
Pokud se vašemu podnikání daří, dělíte se na zisku se společníkem. Pokud se třeba úplně nedaří, sdílí s vámi společník i ztrátu. Není to tedy tak, že by v případě nepříznivého podnikatelského období společník profitoval a vy jen trpěl. Zatímco ale vy v podnikání chcete pokračovat za každých okolností, společník může kdykoli ze smluvního vztahu odejít.
Nemůže se vám stát, že po vás bude společník vyžadovat něco, o čem byste nevěděli. Vše bude zakotveno v předem sepsané smlouvě. Jak výše provize, tak podíl na ztrátě. Samozřejmě, že tam mohou být všechna řešení možných situací, které by mohly nastat.
Jak najít společníka
To samozřejmě není úplně jednoduché. Můžete dát na doporučení, hledat je dobré mezi známými, nebo se porozhlédnout na internetu. Ano, i tam se dá najít spolehlivý člověk. Když si ale někoho vyberete, není to konečná. Prověřit byste si měli i jeho peníze, jestli třeba nepocházejí z nějaké nekalé činnosti.
Jak to přesně je
Pokud jste právě teď nabili dojmu, že spolu s tichým společníkem vzniká nový podnikatelský subjekt, dokonce takový tichý společník nefiguruje ani v žádných oficiálních firemních dokumentech. Každopádně smlouva, kterou mezi sebou uzavřete, musí mít písemnou podobu a musí obsahovat všechny náležitosti. Ideální je nechat si ji sepsat odborníkem.
Protože co je psáno, to je dáno. Už tak vás může v podnikání potkat spousta nástrah, není tedy nutné si na další, vlastní vinou, zadělávat.