Většina z vás již někdy v životě stavěla stan. Tyto malé přístřešky poskytují příležitostný nocleh, jsou velmi lehké a postavíte je během chvíle. Párty stany využívají podobného principu, jsou však na ně kladeny mnohem větší požadavky.

praporky ve větru

Plášť

Stanová konstrukce se skládá z ocelových nebo hliníkových trubek či profilů, které jsou opláštěné speciální tkaninou. Většinou se jedná o polyester potažený z obou stran PVC. Gramáž bývá obvykle 550 – 700 g/m2. Potahy se vyrábí jako nepromokavé pláště a jsou napuštěny fungicidními roztoky proti výskytu plísní a hub. Stany lze využívat při venkovních teplotách od -30 do +45 stupňů Celsia. Pevnost materiálu zajišťují tzv. vysokofrekvenční sváry, které na rozdíl od těch teplovzdušných mají mnohem vyšší nosnost.
posezení pod slunečníkem

Jak je ukotvit

Ukotvení párty stanu představuje největší stavební zásah a zároveň ten nejdůležitější. Vztyčit konstrukci podle návodu není tak obtížný úkol, jako připevnění k zemi. Nelze jej totiž pouze ponechat volně položený, i drobný vánek s ním bude cloumat, natož silnější vítr. Každá stavba musí zkrátka stát na pevných základech.

Ze zkušeností některých prodejců a pronajímatelů těchto specifických staveb vyplývá, že zejména mladí lidé nemají dostatek zkušeností, co takový mamutí kolos za nepříznivých povětrnostních podmínek dokáže. Dokonce je známo i několik případů smrtelných úrazů.
velký stan

Optimálním terénem pro stavbu je travnatá plocha. Tam stačí jednoduše zatlouct přes otvor v patě každé opěrné nohy zhruba půl metru dlouhý ocelový kolík. Jestliže bude stan stát na zámkové dlažbě, je vhodné ji v místech opěrných bodů rozebrat. U betonových nebo asfaltových ploch je nutné vyvrtat otvory pro hmoždinky a kotvení upevnit pomocí vrutů. Některé stany se dodávají se speciálním rámem, který nahrazuje podlahu, a tam není třeba do země otvory vrtat.