1. Používejte ochranné prostředky
V dnešní době je na trhu celá spousta ochranných přípravků, které vlasy chrání jak před slunečním zářením, tak před chlorovanou či slanou mořskou vodou. Tyto přípravky jsou nejčastěji ve formě spreje, který snadno nastříkáte do vlasů a můžete vyrazit na slunce či do vody. Nesmíte ale zapomenout přípravky použít i několikrát denně, pokud jsme vystaveni přímému slunci. Po každém namočení vlasů v chlorované či mořské vodě je také velmi vhodné použít tento přípravek znovu.
2. Noste klobouk či jinou pokrývku hlavy
Ač se to možná nezdá, tak stejně jako naše pokožka těla, tak i pokožka hlavy a vlasy trpí pod přímými slunečními paprsky. Noste proto klobouk nebo jinou pokrývku hlavy, například kšiltovku, pokud jste spíše sportovní typ. Kromě toho, že Vás pokrývka hlavy ochrání před slunečními paprsky, budete vypadat skvěle a šik. Klobouky jsou velkým módním hitem.
3. Vymývejte vlasy čistou vodou
Chlorovaná či slaná mořská voda má na Vaše vlasy velmi negativní účinky. Nejen, že je vysušuje, ale také mohou být pak více lámavé a slabé. Proto po každé návštěvě koupaliště či moře vlasy propláchněte čistou vodou. Zbavíte se tak také nečistot, jako je například písek z pláže, který ve vlasech nemají co dělat. K tomuto účelu velmi dobře poslouží například sprchy na plážích a koupalištích, kde si vlasy můžete rovnou propláchnout.
4. Česat, česat, česat
Nikdy nenechávejte vlasy úplně uschnout neučesané. Pokud si vlasy namočíte ve slané nebo chlorované vodě a necháte je volně uschnout bez rozčesání. Vlasy proto pravidelně rozčesávejte jemným kartáčem, který Vám navíc umožní z vlasů vyčesat nežádoucí nečistoty. Jako pomocníka si můžete pořídit kondicionér bez oplachování, který Vám umožní vlasy snáze rozčesat. Těchto přípravků je na trhu celá spousta.
5. Používejte speciální šampony
Při mytí vlasů používejte speciální šampony, které jsou jemné jak pro pokožku hlavy, tak pro Vaše vlasy. Mají specifické složení, které dodá vlasům potřebnou hydrataci a vlasy zároveň chrání. Na trhu je opět celá řada takových šamponů, stačí si vybrat.
6. Speciální péče
Tak jako v případě šamponů, existuje celá řada masek a kondicionérů na vlasy, určených právě pro letní období. Kondicionéry by se měly použít po každém mytí, masky pak jednou až dvakrát týdně. Pokud nefandíte kupovaným maskám, můžete vyzkoušet ověřený zábal z olivového oleje. Tento zábal dodá vlasům potřebnou jemnost, hebkost a vlasy hydratuje.
7. Péče zevnitř
Kromě péče o vlasy zvenčí, můžete využít péči zevnitř. Tedy různé vitaminové prostředky, které pomáhají udržet vlasy silné, pevné a zdravé. Jedná se zejména o vitamíny A, B, B3, B12, C, E. Důležitý je také přísun minerálů, konkrétně železa a zinku.
8. Barvení v létě?
Barvení vlasů v létě je velmi specifická a individuální záležitost. V dnešní době již existují barvy na vlasy, které mají uzpůsobené složení tak, aby vlasy chránily před vnějšími vlivy. Na druhou stranu ale barvení či odbarvování vlasů může vlasy velmi oslabit, což právě v letním období není příliš ideální. Dalším problémem je, že barva z vlasů se v létě mnohem více ztrácí a vybledá, a to zejména vlivem slunečního záření, chlorované a slané vody. Nejlepším rozhodnutí je v tomto ohledu, poradit se se svou kadeřnicí.